Vrei un viitor sigur fără combustibililor fosili?
.jpg?width=800&height=533&name=GP0SU43CR_Low%20res%20with%20credit%20line%20(800px).jpg)
Criza climatică este aici, iar oamenii suferă deja consecințele. Aerul este din ce în ce mai poluat, fenomenele meteo extreme se intensifică, iar solurile se deșertifică.
Acum nu mai e doar despre a fi bun cu natura, ci despre a salva oamenii și animalele de pe această planetă de pericolele de care știință ne-a avertizat cu mult timp în urmă și pe care unii încă le ignoră.
Combustibilii fosili nu presupun doar etapa de extracție, ci și dezvoltarea rețelelor de infrastructură, transformarea materiei brute în produse finite și integrarea acestora în piața de consum. Toate aceste lucruri poluează și reprezintă o amenințare existențială la adresa societății noastre și a naturii care o susține.
Fiecare moleculă de gaz cu efect de seră care nu ajunge în atmosferă contează.
Fiecare persoană care alege să nu ignore situația actuală contează.
Fiecare gest contează.